Rowery elektryczne – modny element naszych miast

Wraz z nadejściem cieplejszych dni można zauważyć, iż na ulicach miast pojawia się coraz więcej rowerzystów. Co więcej, chodzi tu nie tylko o klasyczne jednoślady, ale również i rowery elektryczne. Tym samym warto im się nieco uważniej przyjrzeć.

Co to jest rower elektryczny?

Jak sama nazwa wskazuje rower elektryczny to pojazd z zamontowanym napędem elektrycznym. Mechanizm wyłącza się w przypadku, kiedy rowerzysta zacznie pedałować. Rowery tego typu muszą mieć pewne ograniczenia, jeśli chodzi o moc silniczka, bo w przeciwnym razie będzie on uznawany za pojazd wymagający rejestracji oraz posiadania dokumentu uprawniającego do poruszania się w ruch publicznym. Mając w pełni naładowany akumulator posiadacz takiego roweru, jest w stanie pokonać nim trasę w przedziale 40 do nawet 100 kilometrów.

Co mają atrakcyjnego do zaoferowania tego typu rowery?

Rower elektryczny to rozwiązanie coraz popularniejsze z uwagi na popularyzację ekologicznego i zdrowego stylu życia. Jednocześnie wariant ten nie zmusza nikogo do rezygnacji z wygody. Tym samym możemy stosować rowery elektryczne jako idealny sposób na dotarcie do pracy. Jest to doskonały sposób na ominięcie korków czy kłopotów z odnalezieniem miejsca parkingowego. Do tego w przeciwieństwie do klasycznych rowerów nie trzeba korzystać z prysznica po zakończeniu podróży. Zatem taki rower to optymalne połączenie najlepszych cech roweru w klasycznej postaci z nowoczesnością.

Korzystając z zasilanego elektryczne rozwiązania, nie musimy legitymować się dobrą formą fizyczną, a nawet da się na nim podróżować w stroju służbowym. Do tego w wielkomiejskim środowisku niejednokrotnie taki rower będzie znacznie efektywniejszy w przemieszczaniu się w korkach niż samochód lub komunikacja miejska. Kolejnym plusem stosowania powyższego rozwiązania jest fakt, że da się go zastosować jako pewna forma rehabilitacji. Mając do swojej dyspozycji elektryczny silniczek, znacznie łatwiej będzie nam znosić obciążenia, a stawy i mięśnie zaczną stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku. Tym samym rowery te mogą być idealnym środkiem lokomocji dla osób starszych.

Niekorzystne cechy korzystania z rowerów elektrycznych

Przyglądając się w obiektywny sposób tym, w jaki sposób prezentują się rowery elektryczne miejskie, musimy mieć świadomość, że mają one również pewne wady. Pierwszą z nich jest to, że tego rodzaju rowery mają znacznie większą masę niż klasyczne odpowiedniki. Powszechną normą jest to, że ważą one o minimum 6 kg więcej. Kolejnym faktem, jaki należy brać pod uwagę, jest to, że dość problematyczne jest w ich przypadku serwisowanie.

Problem nasila się, szczególnie gdy nasze rowery elektryczne damskie bądź męskie pochodzą z odległego kraju i np. zostały zakupione przez Internet. Jest to szczególnie częste w przypadku, kiedy sklep internetowy oparty jest o model sprzedaży zwany dropshippingiem. Wówczas niezmiernie ciężko będzie na wykonać nawet drobną naprawę takiego modelu. Nie jest też wskazane sięgać po rowery elektryczne turystyczne z najniższej półki cenowej, bo może to rodzić szereg kolejnych problemów. Chodzi tu o większą awaryjność oraz mocno ograniczoną dostępność części.

Reasumując tego rodzaju jednoślad nie bez powodu, staje się coraz popularniejszy. Dotyczy to zresztą wielu grup społecznych jednocześnie. Tym samym śmiało, można pokusić się o tezę, że nie jest to jakaś chwilowa moda czy zauroczenie. Dlatego też nikogo nie dziwi już to, że i w naszym kraju i to nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich można spotkać rowery elektryczne. Jest to bowiem na tyle wszechstronny wariant przemieszczania się, że w jednakowym stopniu nadaje się do pracy oraz na rodzinne wycieczki.