Proste sposoby na oszczędzanie wody w letnie upały

Dzięki oszczędzaniu wody można zmniejszyć rachunki, a także zatroszczyć się o środowisko naturalne. Zmniejszenie zużycia nie jest wbrew pozorom takie trudne i nie będzie wymagało poważnych wyrzeczeń.

Kontrola stanu instalacji wodociągowej

Zły stan instalacji może prowadzić do strat wody, dlatego oszczędzanie wody warto zacząć od skontrolowania kondycji instalacji. Aby sprawdzić, czy wszytko jest w porządku wystarczy odczytać stan liczników, odczekać dwie godziny bez korzystania z wody i następnie sprawdzić go ponownie. Zmiany będą wskazywać na występowanie przecieków.

Kolejny problem, który należy koniecznie usunąć, to kapiące krany oraz nieszczelne spłuczki. Te ostatnie często trudno zauważyć. Najprostsza metoda na wykrycie nieszczelności to dodatnie do wody odrobiny barwnika spożywczego. Warto także pamiętać, że istnieją proste rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć zużycie wody, np. perlatory, czyli nakładki na kran. Dostępne są także spłuczki, które pozwalają na wykorzystanie mniejszej ilości wody, ponieważ mają funkcję spłukiwania przy użyciu 3 lub 6 litrów.

Oszczędzanie wody w domu

Czasem wodę da się wykorzystać kilka razy. Zamiast wylewać można ją przeznaczyć do podlania ogrodu lub kwiatów, a jeśli nie jest wystarczająco czysta, do sprzątania. Drobne śmieci i odpady jak chusteczki, czy zabite owady, lepiej po prostu wyrzucić do kosza, zamiast spłukiwać je w toalecie.

Dużo wody można zaoszczędzić w czasie codziennych zabiegów higienicznych. Najprostszym sposobem jest zrezygnowanie z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica z małym strumieniem. W przypadku kąpieli nie należy napełniać wanny w całości. W czasie mycia zębów, golenia lub mycia twarzy kran można zakręcić. Na zmniejszenie zużycia wody korzystnie wpłynie także wymiana baterii z dwoma kurkami na te jednouchwytowe. Takie rozwiązanie pozwala na znacznie łatwiejszą i szybszą regulację temperatury.

Pralki i zmywarki można używać tylko wtedy, kiedy są wypełnione. W czasie zmywania ręcznego należy napełnić jedną komorę wodą, a umyte naczynie spłukiwać pod niewielkim strumieniem. Żeby nie czekać długo na pojawienie się ciepłej wody, warto dodatkowo zaizolować rury lub zamontować w kuchni natychmiastowy podgrzewacz wody.

W ogrodzie

Trawniki nie wymagają częstego podlewania. W czasie deszczowej pogody nie jest to w ogóle konieczne. Najlepsze pory na podlewanie do późny wieczór lub wczesny ranek, kiedy temperatury są bardziej umiarkowane, a słońce mniej intensywne, co chroni przed nadmiernym parowaniem wody. Zraszacz należy ustawić tak, aby podlewać jedynie trawnik i omijać podjazd, chodnik lub ulicę.

Pokrycie grządek korą ułatwi zachowanie stałej wilgotności gleby. Warstwa kory chroni przed utratą wilgoci, jednocześnie zapobiega pojawianiu się chwastów, które będą konkurować z roślinami ogrodowymi o wodę. Należy również unikać zbyt dużych ilości nawozów, ponieważ mogą one dodatkowo zwiększyć zapotrzebowanie roślin na wodę. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie obok siebie roślin, które mają podobne zapotrzebowanie na wodę. Niektórych traw, krzewów i skalniaków prawie nie trzeba podlewać, nawet w czasie suszy. Oszczędzanie wody w ogrodzie ułatwi także zamontowanie zbiornika zbierającego wodę deszczową, którą można następnie wykorzystać na grządkach

Węża lub zraszacza nie należy zostawiać bez obsługi. Wąż można wyposażyć w zamykaną końcówkę, która ułatwi regulowanie strumienia. Podobnie należy postępować w przypadku mycia samochodu – w tym przypadku wystarczy wiadro z wodą i gąbka. Podjazd i chodnik można umyć szczotką, bez konieczności używania strumienia wody.