Kawa – jak poznać, że pijesz jej za dużo?

Wiele osób zaczyna dzień od filiżanki gorącej kawy, która pomaga się obudzić i dodaje energii. Zazwyczaj nie jest to ostatnia porcja tego napoju w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że z piciem kawy można przesadzić, co ma negatywne skutki dla organizmu.

  • Bóle brzucha – nadkwasota

Substancje znajdujące się w kawie stymulują produkcję kwasu żołądkowego. Takie zjawisko może być korzystne po ciężkim posiłku, ponieważ poprawi trawienie, jednak systematyczne picie zbyt dużej ilości kawy doprowadzi w końcu do nadkwasoty. Objawy tej dolegliwości to przede wszystkim zgaga, pieczenie w przełyku, nudności i wzdęcia.

  • Stany lękowe

Niepokój, roztargnienie, problemy z koncentracją to również objawy przedawkowania kofeiny. Lekarze zalecają ograniczenie picia kawy osobom, które cierpią z powodu stanów lękowych, a także innych zaburzeń psychicznych.

  • Niepokój

Kofeina stymuluje produkcję adrenaliny, dlatego jej nadmiar powoduje uczucie rozbicia, nerwowości i niepokoju. W małych ilościach poprawia koncentrację i pomaga skupić się na pracy, w zbyt dużych rozprasza.

  • Bezsenność

Działanie kawy utrzymuje się nawet do 14 godzin. Pobudzający wpływ kofeiny może zaburzać cykl snu. Jeśli często się budzisz i wstajesz zmęczony, nie pij kawy po południu.

  • Bóle głowy

Umiarkowane ilości kawy mają działanie przeciwbólowe, jednak w zbyt dużych ilościach kawa powoduje chroniczne zmęczenie i związany z nim ból głowy. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się w wielu napojach i produktach spożywczych, na przykład w napojach energetycznych i niektórych słodyczach.

  • Biegunki

Właściwości przeczyszczające kawy nie są niebezpieczne, wręcz przeciwnie, jeśli pijemy ten napój w umiarkowanych ilościach, pomaga w zapobieganiu zaparciom. Gdy pijemy więcej niż dwie filiżanki dziennie, może to doprowadzić do biegunki.

  • Palpitacje serca

Kofeina stymuluje układ nerwowy i krwionośny, powodując przyspieszone bicie serca. Po przedawkowaniu tej substancji mogą wystąpić nieprzyjemne palpitacje, którym czasem towarzyszą zawroty głowy i utrata przytomności.