Palladium

Palladium ,ul. Złota 9, Warszawa

Adres: ul. Złota 9, Warszawa

Strona www: www.palladium.art.pl
Rodzaj: klub / dyskoteka, pub / bar, sala koncertowa

Kino Palladium wzniesione zostało przy ulicy Złotej 7/9 w Warszawie, w latach 1935-37 według projektu Edwarda Ebera z inicjatywy włoskiej Assicurazioni Generali Trieste (Spółki Akcyjnej Powszechnej Asekuracji w Trieście). Gmach ma sześć pięter. Na górnych mieściły się mieszkania, na dole zaś - sala kinowa, teatrzyk, lokale (m .in. Bar na Antresoli) i kluby.

Kino funkcjonowało do końca lat 90. XX wieku. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy zmienili jego nazwę na Helgoland. Kino przestało być wtedy dostępne dla Polaków; mieli prawo wstępu jedynie do teatrzyku, którego repertuar od tego czasu był na bardzo niskim poziomie.

Józef Dąbrowa-Sierzputowski pisał: Z dawnej, przedwojennej publiczności została tylko garstka. (...) Inteligencja miała zastrzeżenia natury moralnej co do korzystania z teatrów.

W czasie Powstania Warszawskiego dzięki operatorom filmowym pod kierunkiem Antoniego Bohdziewicza „Wiktora" wyświetlono trzy części filmu Warszawa walczy, reportażu ukazującego walki w stolicy w formie Powstańczej Kroniki Fimowej. Tą nieocenioną pracą dokumentacyjną, Polowi Sprawozdawcy Wojenni Biura Informacji i Propagandy KG AK wyświetlają wojsku i ludności cywilnej własnie w kinie Palladium. Pierwszy pokaz Powstańczej Kroniki Filmowej odbywa się w niedzielę, 13 sierpnia 1944. Kino Palladium, w czasach Powstania było ostoją niezależnej myśli, sprawdzianem ludzkich postaw. To tu wyświetlano na prędce montowane kroniki z bieżących wydarzeń, tu odbywały się przedstawienia i spotkania ludzi kultury. Oczywiście, wszystko na miarę możliwości okupacyjnej rzeczywistości.

Po wojnie ponownie uruchomiono kino Palladium, a w miejsce wcześniejszych klubów powstał klub studencki Hybrydy. Ostatecznie kino zostało zamknięte ok. 2000 roku.

Budynek został w 2006 r. przejęty przez Fundację na rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego "Universitatis Varsoviensis", która pragnie przywrócić dawny blask budynkowi przy Złotej.Nadchodzące wydarzenia

PORTUGAL THE MAN - koncert WARSZAWA, Palladium, Warszawa

PORTUGAL THE MAN - koncert WARSZAWA

Miejsce: Palladium,
ul. Złota 9, Warszawa

Czas: Poniedziałek, 25 czerwca, 19:00

Archiwalne wydarzenia

WALK THE MOON - koncert Warszawa, Palladium, Warszawa

WALK THE MOON - koncert Warszawa

Miejsce: Palladium,
ul. Złota 9, Warszawa

Czas: Poniedziałek, 26 marca, 20:00

Masz zdjęcie z tego miejsca? Dodaj je!

Lokalizacja

Podobne miejsca w okolicy

Hybrydy, ul. Złota 9, Warszawa

Hybrydy

ul. Złota 9, Warszawa
Nadchodzące wydarzenia: 0

Hybrydy, ul. Złota 7/9, Warszawa

Hybrydy

ul. Złota 7/9, Warszawa
Nadchodzące wydarzenia: 0

Stereo Club, ul. Zgoda 9, Warszawa

Stereo Club

ul. Zgoda 9, Warszawa
Nadchodzące wydarzenia: 0

Flash Club, ul. Zgoda 9, Warszawa

Flash Club

ul. Zgoda 9, Warszawa
Nadchodzące wydarzenia: 0

Hunters Club , ul. Jasna 1, Warszawa

Hunters Club

ul. Jasna 1, Warszawa
Nadchodzące wydarzenia: 0

Butiklub, ul. Przeskok 2, Warszawa

Butiklub

ul. Przeskok 2, Warszawa
Nadchodzące wydarzenia: 0

Miastownia na Facebooku